Yurt Dışından Getirilen Telefonların İmei/Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

1

Yurt Dışından Getirilen Cep Telefonunun İnternetten İmei/Pasaport Kayıt/Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurt dışından aldığım cep telefonumun imei kayıt işlemini e-devlet sitesi üzerinden nasıl yaptığımı anlatacağım. Sanıldığı kadar zor değil. Kayıt işlemine başlamadan önce yanınızda bulunması gerekenler:

-Cep telefonunuz.
-Yurda giriş tarihi üzerinden 120 günden fazla zaman geçmemiş pasaport.
-Telefon harç bedelini yatıracağınız kredi kartınız/banka kartınız.

E-devlet sitesine giriş yapın. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hizmet alanından “IMEI Kaydet” yazısına tıklayın.

Bilgilendirme metni gelecektir. Metni okuyun ve “Devam” yazısına tıklayın.

Harç bedelini yatırabileceğiniz bankalar gösterilecektir. Bu bankaların kartları birçoğunuzda olmayabilir. Bu sebeple ödemenizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmak için “Cep Telefonu Harcı Ödeme” linkine tıklayın. E-devlet sitesi üzerinden ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada farklı banka kartları ile ödemenizi yapabilirsiniz. Ne kadar harç ödeyeceğinizi ödeme sayfasında görebilirsiniz.

Ödeme işleminden sonra kayıt işlemine devam ediyoruz.

1.bölümdeki kişisel bilgileri doldurun. Başvuru türü ve cep telefonu.

2.bölümde cihaz bilgileri girilecek. Yani cep telefonunun imei numarasını yazacaksınız. Eğer bilmiyorsanız cep telefonunun numara çevirme/arama ekranına  *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.

3.bölümde yurda giriş yapılan belge detayları doldurulacak. Eğer yurda giriş tarihini hatırlamıyorsanız pasaportunuza havalimanında giriş damgası vuruluyor. Bu damgadaki tarihe bakabilirsiniz. Eğer hala bulamıyorsanız bilet detaylarınıza bakabilirsiniz.

Ödeme yapmadıysanız “Ödemeniz bulunmamaktadır.” uyarısı alırsınız. Ödeme işlemi yaptıysanız “Ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” uyarısı gelecektir. İşleme devam etmek için ekrandaki bilgileri kontrol edin. Eğer doldurduğunuz bilgilerde hata yoksa “Onayla” butonuna tıklayın.

Kayıt işleminde bir hata yoksa “Kayıt işleminiz tamamlanmıştır.” uyarısı gelecektir. Artık cep telefonunuz kayıt dışı değil imei kayıtlı olacaktır.

Son olarak imei sorgulama alanını kullanarak kayıt işlemini kontrol edebilirsiniz.

Discussion1 Yorum

  1. Abdullah Yakut

    Merhaba kolay gelsin ben cihazı kaydetmek istedim gidip garanti bankasına para yatırdım e devlet teki işlemleri yaptıktan sonra orada imei numarasının bir rakamını yanlış girdiler daha sonra vergi dairesine gidip başvurumu iptal ettim.Sonra iş bankasına tekrar para yatırdım bütün bilgileri tekrar girdim en son onaylamaya gelince aynı bilgileri tekrar kullanamazsınız dedi ama e devlete girdiğimde sorgulayınca cihazın imei kayıtlı diyor herhangi bir sorun çıkar mı ilerde??

Leave A Reply