(Sonuçlandı!)Kredi Kartım Kopyalandı! Ne Yapmalıyım?

0

Kredi Kartımdan İznim Olmadan Ödeme Yapıldı/Para Çekildi!

2 hafta önce Litvanya’nın başkenti Vilnius Havalimanı’ndayken(2 haftalık yurt dışı tatilindeyken) cep telefonuma gelen bir mesajla kredi kartımdan bilgim olmadan para çekildiğini yani kredi kartımın kopyalandığını öğrendim. İnternetten alışveriş yaparken kredi kartım kopyalanmış olmalı ki kartımdan iznim olmadan 105 lira iski su faturası ödemesi yapılmış. Aslında gelen mesaj herhangi bir uyarı mesajı değildi. “105 liralık harcamanızı taksitlendirelim mi?” tarzında bankaların harcama sonrası gönderdikleri rutin mesajlardan biriydi. Durumu fark etmemim sebebi ise yurtdışında olmam ve herhangi bir harcama yapmış olmamam. Hele de iski su faturası ödemem mümkün değil 🙂 Kartımda neler oluyor bir bakayım diye güncel işlemleri kontrol ederken kartımdan aynı gün 50’şer liralık 2 fatura ödemesi daha yapıldığını gördüm. Bu 3 işlem bekleyen provisyon işlemlerinde görünüyordu. Yani harcamalar yeni yapılmıştı ve onay bekliyordu. Bankalar genelde 100 liranın altındaki işlemlere pek mesaj göndermezler. Eğer 105 liralık harcama yapılmasaydı belki diğer harcamaları da fark edemeyebilirdim.

Kredi Kartım Kopyalanmış! Ne Yapmam Gerekir?

İlk iş olarak hemen bankanın müşteri temsilcisini aradım ve kartımı kapattırıp yeni bir kart istedim. Ertesi gün kartımı kontrol ettiğimde 50’şer liralık harcamalardan birinin onaylanmadığını gördüm. Az da olsa sevindim ama malesef diğer iki işlem onaylanmış. Yani toplamda kartımdan yaklaşık 158 lira para çekildi.

kredi-karti-harcama kredi-kartiharcama

Açıkçası ilk kez başıma böyle bir olay geldi. İnternet alışverişlerinde kredi kartlarımı pek sakınmazdım. Sanal kart da kullanmıyordum. Siteler nasıl olsa 3d ödemesi istiyor, cep telefonuma onay mesajı gelmeden işlem yapamazlar diye düşünüyordum. Ancak durum tam da bu değilmiş. Artık internet alışverişlerine pek güvenim kalmadı. Tüm kredi kartlarımı internet alışverişlerine kapattım. Tüm kartların sanal kartını açtım. Artık sanal kartlara harcayacağım kadar limit tanımlıyorum ve internet alışverişlerimi bu şekilde yapıyorum. Bu aralar çok fazla kişinin kartından izni olmadan para çekildiğini duyuyorum. Aman dikkat!!!

Son olarak 150 lirayı geri alabilmek için bankaya ters ibraz(chargeback) dilekçesi faxladım. Bankaya harcama itirazı nasıl yapılır? diye soruyorsanız ilgili yazımı okumak için TIKLAYIN! Dilekçenin bir örneğini yazının sonuna ekliyorum. Belki aynı durumda olan birilerinin işine yarayabilir. Bankadan gelen cevabı sizlerle paylaşacağım. Bekleyip görelim…

Güncelleme: Harcama itirazı başvurum bugün sonuçlandı. Değerlendirme tam 1 hafta sürdü. Banka itirazımı haklı bularak çekilen tutarı kartıma iade etti. Bankanın müşterisine sahip çıktığını görmek gerçekten güzel. Teşekkürler YapıKredi…

yapikredi-ters-ibraz

harcama-iptali-banka

HARCAMA İTİRAZI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Leave A Reply