İKEA’DA GARANTİ’SİZSİNİZ!

2

İKEA’DA GARANTİSİZSİNİZ! (ŞİKAYET)

İkea‘da 2 yıl garanti diyorlar ya hani, aslında İKEA’DA GARANTİ SİZSİNİZ!

Ürünlerdeki ilk şikayette garanti yer değiştiriyor.

Neymiş efendim:

– Kullanıcı Hatası!

Yani diyor ki; ürünler sağlam, siz kullanmasını bilmiyorsunuz. (Zaten hep biz yanlış kullanıyoruz, siz çok iyi ürün üretiyorsunuz!) Doğal olarak da ikea‘da garanti BİZ oluyoruz. Ürünü adam gibi kullanmalıyız. Aldığımız gibi eskiyene kadar yıkamadan pis pis kullanmalıyız. Öyle çamaşır makinesinde deterjanla felan yıkamak yok. Sakın ha! Yoksa ürüne zarar verirsiniz. Ürün aslında çok kaliteli. Sorun bizde!

Bunları niye mi anlatıyorum. Bundan 2 yıl önce İkea‘dan koltuk takımı aldım. Aynı yıl içinde kılıflarda renk değişimi oldu. Müşteri hizmetlerine şikayet kaydı oluşturdum ve ürünün resimlerini gönderdim. Ürünleri inceleyen birim, deterjan kullanımından kaynaklı renk değişimi olduğunu söyledi. (Sanki kılıfları çamaşır makinesine atarken yanımızda duruyorlardı!) Kullanıcı kaynaklı olduğu için de değişim yapamazlarmışşş… Hata bizde tabi. Kılıfları hiç yıkamamalıydık.  Kılıfların özelliği öyleymiş. Pis pis kullanmamız gerekirmiş. Yıkayınca aslında kir yerine rengi gitti. Kılıfın kafası karıştı!

Sonuç mu? İkea’dan ürün alırken bir kez daha düşünün. Peki ben ne yaptım? Tabiki kendilerine teşekkür edip vedalaşmadım. Konuyu Tüketici Hakem Heyetine taşıdım. Sonucu bekleyip hep beraber göreceğiz…

Discussion2 yorum

    • Yurt dışında olduğum için mahkeme kağıdına dönüş yapamadım malesef. İkea savunma yapmadı. O yüzden ilgilenseydim emin olun sonuç alırdım.

Leave A Reply