Eski Nüfus Cüzdanı Yeni (Çipli) Kimlik Kartıyla Nasıl Değiştirilir?

0

YENİ (ÇİPLİ) KİMLİK KARTI NASIL ALINIR? NASIL ÇIKARTILIR?

Birkaç pilot şehir haricinde yeni kimlik kartlarının dağıtımı yılbaşına kadar başlamamıştı. 2017 yılına girince tüm yurtta yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandı. Nüfus cüzdanının şekli gibi ismi de değişti. Artık nüfus cüzdanı yerine kimlik kartı diyeceğiz. Sizi bilmem ama ben epeydir bu zamanı bekliyordum. İlk fırsatta gidip başvurumu yaptım. Nüfus cüzdanı yeni kimlik kartı ile nasıl değiştirilir diye merak edenler için rehber bir yazı hazırladım. Umarım bu yazı sizlere yardımcı olur.

YENİ KİMLİK KARTI ALMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR/BELGELER NELER?

Yeni kimlik kartı için belge felan gerekmiyor. Gözünüz korkmasın. Cebinizde şu 3’ü varsa yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz:

-(Eski) Nüfus Cüzdanı

-Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

-16 tl kimlik kartı ücreti.

YENİ KİMLİK KARTI NEREDEN VE NASIL ALINIR?

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne giderek yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz. Yaşadığım şehirde online randevu sistemi çalışmadığı için müdürlüğü telefonla arayarak bilgi aldım. Randevusuz da gidebilirsiniz. Ancak ilgi büyük olduğu için yoğunluk çok fazla. O yüzden İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün açılış saatinden 20 dakika önce gidip sıraya girerseniz işlem sıranızı ilk sıralardan alabilirsiniz.

Fotoğrafınızın yapıştırıldığı kağıda imza atıyorsunuz ve tarama yöntemiyle biyometrik fotoğrafınız ve imzanız sisteme işleniyor. Ardından parmak izi veriyorsunuz. Son olarak 16 tl işlem ücreti ödüyorsunuz. Bu işlemlerin tamamı tek bir masada yapılıyor ve yaklaşık 5 dakika sürüyor. İşlem tamamlandığında size kimlik kartının şifresinin yer aldığı kapalı bir zarf veriliyor.  Hepsi bu kadar.

10-15 gün içinde PTT kargo ile yeni kimlik kartı adresinize teslim edilecek. Bu süre içinde başvurunuzu takip edebileceğiniz internet sitesi:

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/rg1.aspx?scenarioId=kds

RANDEVU NASIL ALINIR?

Yeni kimlik kartı çıkarmak istiyorsanız aşağıdaki siteden randevu alabilirsiniz. Sistem her il için randevu vermeyebilir.

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/ra1.aspx?scenarioId=ra

Tüm bu açıklamalar yeterli gelmedi mi? O zaman sizi aşağıdaki linke alalım.

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/SSS.aspx

GÜNCELLEME: Yeni kimlik kartlarına çok fazla talep olduğu için yaklaşık 1 ay sonra kimlik kartım elime ulaştı. Zaten kartınız kargoya verildiğinde cep telefonunuza mesajla bildirim geliyor.

Çipli kimlik kartınızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

Leave A Reply