Akbank’tan Dosya Masrafını Nasıl Geri Aldım!

0

Dosya Masrafı Geri Nasıl Alınır?

Yaklaşık 1.5 yıl önce bir öğle vakti arkadaşımla sohbet ederken postacı yanımıza gelip arkadaşıma bir zarf uzattı. Arkadaşım zarfı açtı ve gülümsedi. Zarfta ne yazdığını sorduğumda “Hakem heyeti yoluyla açtığım davayı kazanmışım ve dosya masrafını geri alıyorum” dedi. Bunun üzerine ben de hemen kredi çektiğim bankalardan dosya masrafıgeri almak için harekete geçtim. Öğrendim ki; aslında çok da zor ve uğraş isteyen bir iş değilmiş. Niye daha önce başvurmadım diye de kendime saydırdım.

Dosya Masrafını Geri Alabilmenin Kolay 3 Adımı:

  • Kredi çektiğiniz bankadan çektiğiniz krediye ait ödeme planı. (Elinde ödeme planı bulunanların bankaya gitmesine gerek yok.)
  • Hakem Heyetine gitmek ve verilen formu doldurmak.
  • Hakem Heyetinden gelen dosya masrafının iadesi kararıyla bankaya gidip paranızı almak.

Hepsi bu kadar. Zaten bütün süreci hakem heyeti yürütüyor. Siz sadece başvuru yapıyorsunuz. Yoğunluktan dolayı işlemlerin sonuçlanması 6 ay sürüyor.

Kasım 2014: Ben 3 banka için işlem başlatmıştım. 6 ay sonra 3 bankadan da dosya masrafını alabileceğime dair hakem heyetinden bir posta aldım.(Mayıs 2016) Kararın bir örneği bankalara da iletiliyor. Hemen ilgili bankalara gittim. Halk Bankası ve Vakıfbank hiç uğraştırmadan para iadesi yaptı. Akbank ise 2 adet dosya masrafının 1 tanesini ödedi. Diğeri için beni mahkemeye verdi. Bu dava süreci de yaklaşık 7 ay sürdü. Mahkemeye gitmedim. 7 ay sonra mahkeme kararı elime ulaştı(Ocak 2016) ve mahkeme Hakem Heyeti kararını onadı. Akbank’ın dosya masrafını tarafıma ödemesine karar verdi. Ardından elimdeki karar ile en yakın şubeye gittim. Durumu şubeye anlattım. Şubenin, elimdeki mahkeme kararınını genel merkeze göndermesiyle para hesabıma yattı.

Aşağıdaki görsel, Akbank’ın Hakem Heyetinin lehime verdiği iade kararının iptali için açtığı dava:
dosya masrafı-banka-iade (2)

Aşağıdaki görsel de Akbank’ın gerçekle yüzleşmesi gerektiğinin belgesi:
dosya masrafı-banka-iade (4)

Kendi parammış gibi yedim, siz de yiyin 😉
dosya masrafı-banka-iade (3)

Leave A Reply