Uçuş İptalinde Tazminatımı Nasıl Aldım!

0

Uçak-Uçuş İptallerinde Tazminat Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uçağım/uçuşum iptal oldu. Ne yapmalıyım? Tazminat alabilir miyim? Uçak/uçuş iptallerinde tazminat hakkım var mı? Nasıl başvuru yapabilirim? şeklindeki soruların cevabını bu yazımda…

Havalimanı yolundayken cep telefonuma gelen bir çağrıyla uçuşun iptal edildiğini öğrendim. Havalimanına vardığımda en erken uçuşun 8 saat sonra olduğunu öğrendim. Uçuşum aktarmalıydı. Aktarma uçuşun da en erken ertesi sabah olduğunu öğrendim. İlk uçuş için 8 saat havalimanında bekledim. Aktarma uçuşu için ise geceyi THY’nin rezerve ettiği havalimanında bir otelde geçirdim. 4-5 saatte varacağım yere 1 gün sonra varabildim.

Tüm bu yaşadıklarımdan sonra uçuş iptalinden dolayı tazminat başvurusu yaptım. Tazminat başvurusu nasıl yapılır? Adım adım anlatıyorum:

Uçuş İptallerinde Tazminat Hakkı

NOT: 2 durumda tazminat hakkı doğar!

1. Durum: Uçuş saatine göre 2 hafta ile 7 gün öncesinden (zaman aralığında) iptal haberi verilmediğinde; yolcuya uçuş saatinden en fazla iki saat önce başka bir uçukla gitmesi ve varış yerine en fazla dört saat sonra varması teklif edilmelidir. Aksi takdirde tazminat hakkı doğar (olağanüstü haller hariç).

2. Durum: Uçuş saatine 7 günden daha az bir süre kala iptal haberi verilmediğinde; yolcuya uçuş saatinden en fazla bir saat önce başka bir uçukla gitmesi ve varış yerine en fazla iki saat sonra varması teklif edilmelidir. Aksi takdirde tazminat hakkı doğar (olağanüstü haller hariç).

1.Adım: Öncelikle havayolu şirketine uçuşunuza ait tüm bilgileri içeren bir mail atın veya geri bildirim formu doldurun. (Uçuş bilgilerini hatırlamıyorsanız mail adresinize havayolu şirketinden gelen uçuş detayları mailine bakabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki link de size yardımcı olabilir.) Geri bildiriminize ait size bir referans numarası verilecektir. Bu numarayı saklayın. Sivil havacılık şikayet formu doldururken bu referans/dosya numarasına ihtiyacınız olacaktır.

THY ve Anadolu Jet: https://ebiletfatura.turkishairlines.com/

Geri bildirim linkleri:

THY: https://www.turkishairlines.com/tr-int/bilgi-edin/musteri-iliskileri/

Anadolu Jet: https://online.anadolujet.com/customerfeedback?lang=tr

Pegasus: https://www.flypgs.com/bize-yazin/sefer-iptali#sf-1

2. Adım: Havayolu şirketinin başvurunuza verdiği cevabı yeterli bulmadıysanız ya da başvuruya 10 gün içinde cevap verilmemesi durumunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sitesindeki Şikayet Oluşturma Formu’nu doldurun. Havayolu şirketine başvuru yapmadıysanız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yaptığınız başvuru geçersiz sayılacaktır!

Sivil Havacılık Şikayet Formu: http://yh.shgm.gov.tr/feedback

Şikayet formu 5 bölümden oluşmaktadır. 1. bölüm ŞİKAYET TÜRÜ: Bu bölümde “Havayolu şirketine başvuru yaptım.” kutucuğunu işaretleyip dosya no bölümüne havayolu şirketine yaptığınız başvurunun takip numarasını yazın. Son olarak uçuş iptali seçeneğini işaretleyin.

2. bölüm UÇUŞ DETAYLARI: Bu bölümde uçuş bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun. Uçuş bilgilerini hatırlamıyorsanız mail adresinize havayolu şirketinden gelen uçuş detayları mailine bakabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki link de size yardımcı olabilir.

THY ve Anadolu Jet: https://ebiletfatura.turkishairlines.com/

3. bölüm KİŞİSEL BİLGİLER: Bu bölümde kişisel bilgilerinizi eksiksiz doldurun.

4. bölüm ŞİKAYET BİLGİLERİ:

5. bölüm FORMU GÖNDER: Bu bölümde tazminat seçeneğini işaretleyin. Dosya seç kısmından uçak biletinizi veya mail adresine gelen uçuş bilgilerinin yer aldığı e-biletinizi yükleyin ve son işlem olarak gönder butonuna tıklayın.

Formu gönderdikten sonra size bir takip kodu gönderilecektir. Bu kod ile süreci takip edebileceksiniz.

Son görsel de aldığım tazminatın ekran görüntüsü:

Eğer sizin de uçuş iptaliyle ilgili bir tecrübeniz varsa aşağıya yorum bırakarak ziyaretçilere bu konuda katkıda bulunabilirsiniz…

Leave A Reply