Tüketici Hakem Heyeti’ne İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

12

İnternetten/E-Devlet Sitesinden Tüketici Hakem Heyeti’ne Başvuru Yapmak!

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak artık çok kolay. Tüketici Hakem Heyeti nerede diye aramak da yok. Yakın zamanda e-devlet sitesi Tüketici Hakem Heyeti‘ne internetten başvuru yapma imkanı tanıdı. Benim de uzun zamandır ikea’yı Hakem Heyeti’ne şikayet etme niyetim vardı. Ancak gitmekte üşendiğim için hep erteliyordum. Fırsat bu diyerek hemen kolları sıvadım ve İkea’yı internet üzerinden Tüketici Hakem Heyeti‘ne şikayet ettim. (Merak edenler için: İKEA’DA GARANTİ’SİZSİNİZ!) Hakkınızı arayın. Satarken yanınızda olup da sattıktan sonra ilgilenmeyen firmalardan hakkınızı almaktan çekinmeyin. Tek yapmanız gereken Tüketici Hakem Heyetine internetten başvuru yapmak. (E-Devlet)

Adım Adım İnternet Üzerinden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapmak

https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/Tuketici/SikayetBasvuru adresine girin.

1. Adım Şikayet Edilen Firma Bilgileri:

Bu adımda firma adını ve iletişim bilgilerini yazın, ‘ilerle’ butonuna tıklayın.

2. Adım Şikayet Bilgileri:

Bu adımda fatura tarihini, aldığınız ürüne ait fiş/fatura numarasını, ürün tutarını, talep türünü seçin. Şikayet konusunu ayrıntılı bir şekilde yazın ve ‘ilerle’ butonuna tıklayın.

3. Adım Uyuşmazlığa İlişkin Belgeler:

Dosya yükle bölümünde ‘seç’ butonuna tıklayın. Satın aldığınız ürüne ait fatura,/fiş dosyasını seçin ve kaydet butonuna tıklayın. Ardından ‘ilerle’ butonuna tukalyın.

4. Adım Şikayet Önizleme:

Bu adımda şikayetinizin önizlemesini göreceksiniz. ‘İlerle’ butonuna tıklayın.

5. Adım Tüketici Hakem Heyeti Seç:

Son olarak Tüketici Hakem Heyeti seçimi yapın. Ben ikamet adresime göre seçim yaptım. Tercih size kalmış. Tercihinizi yapın ve ‘Başvuruyu Tamamla’ butonuna tıklayın.

Başvuruya onay vermek için ‘Tamam’ butonuna tıklayın.

Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu internetten (aynı adresten) takip edebilirsiniz.

NOT: Başvuru sonuçlandığında bu yazıyı güncelleyeceğim…

Discussion12 yorum

  1. Merhaba bende 90 liralık bir ürün sipariş ettim ürün gelmedi ve hiçbir muhatap bulamadığım için tüketici heyetine başvurdum ama bu tebligat kısmında yanlışlıkla karşı tarafın adresini yazmışım ve şuan başvuruyu yaptım bu bir sorun teşkil edermi? ve ediyor ise nasıl düzeltebilirim?

    • Tebligat, verdiğiniz adrese geliyor. Siz yanlış adres verdiyseniz bu sorun olabilir. Süreci e-devletten takip etmenizde fayda var…

  2. Merhaba 1 aylık ödeyemediğim 60 lira cep telefonu hattı faturamı bana 555 lira yapıp icra ile tehdit eden Türk Telekom için nasıl bir yol izlemeliyim acaba ?

  3. İnternetten ürün sipariş ettim kendi numaramla. Ama ailemden gizli olduğu için arkadışımın ev adresini ve telefon numarasını verdim. Ürün oraya geldi ve farklı geldi. Fakat ürünü iade almadılar. Bunun için internet üzerinden kendi e-devletimden mi şikayet edeyim arkaşımdan mı?

    • Merhaba, Ürünü kendi adınıza sipariş verdiyseniz kendi e-devlet üyeliğinizle şikayet etmeniz daha iyi olacaktır yani ürünü satın alan kişi faturada kimse o kişi şikayet etmeli diye düşünüyorum.

  4. Merhaba, ben kendi adıma şikayette bulundum. Bana başka bi numara yazdı. Özür dilediler. Bayilerinin hatasıymış. Benden iban numaramı istediler. Aldığım ürünün ücretini göndericekler, ücreti aldıktan sonra ürünü aynı adrese göndermemi ve şikayeti geri çekmemi istediler. Şikayetimi çekmek için ne yapmam gerek ? Tekrar tüketici hakem heyetine gidip şikayetimi geri çekiyorum demem mi gerek ?

Leave A Reply