Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cep Telefonu/IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

19

Kıbrıs’ta Cep Telefonu/Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır?

Kıbrıs‘a giriş yaptıktan sonra 3 ay içinde cep telefonunuzu Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na kaydettirmek zorundasınız. Aksi halde telefonunuz kapanacaktır. Cep telefonunuzu Türkiye’de kaydettirmiş olsanız bile bu işlemi yapmanız gerekiyor.

Cep Telefonu Pasaport Kayıt İşlemleri

 1. Lefkoşa’da bulunan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na gidin.
 2. Girişte sıra numarası alın.
 3. Kişisel Kullanım Amaçlı İthal Ön İzni ve MCKS Kayıt Başvuru Formu’nu doldurun. Formu kurumdan temin edebiliyorsunuz. Form için >TIKLAYIN<
 4. Sıranız gelince Mobil Cihaz Kayıt İşlemleri Odasına(girişte sağda) formu verin ve  14.71 lira ödeyin. (Sadece kart ile ödeme yapabiliyorsunuz. Nakit kabul edilmiyor.)
 5. İçeriye verdiğiniz formun imzalanmasını ve mühürlenmesi için bir süre bekliyorsunuz. İşlem bitince sizi çağıracaklardır.
 6. Form imzalanınca gümrük kaydı için tekrar sıra numarası alın.
 7. Sıranız gelince karşıdaki gümrük odasına evraklarınızı verin ve sizden istenen telefon bedelini ödeyin. Kart ve nakit geçerli.
 8. Son olarak gümrük odasından size verilen makbuz ve faturayla telefon operatörünüze(KKTCELL veya Telsim) gidin ve cep telefonu imei kaydınızı yaptırın. 10 tl işlem ücreti ödüyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Önemli bilgiler:

*Öğrenciyseniz mutlaka öğrenci belgesiyle gidin. Cep telefonu kayıt bedelini indirimli ödüyorsunuz.

*Eğer telefonunuz kapandıysa işlemlerin ardından aynı günün akşamı telefonunuz açılıyor.

*Kıbrıs vatandaşlarından ve Türk vatandaşlarından pasaport istenmiyor.

*Yanınızda kredi kartı ya da banka kartı götürün. Kayıt işlemleri odasında nakit kabul edilmiyor.

*Yılbaşında aktif kullanım süresi sıfırlanıyor ve 90 gün daha aktif kullanım süreniz oluyor.

*Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun adresi:

Adres: Osman Paşa Caddesi Feray Yağcıoğlu Apt. Kat.2 Daire.1, Köşklüçiftlik/Lefkoşa – KKTC

 

Discussion19 yorum

 1. Taha Murgan

  Yıl başından sonra yenilenen 90 gün süresi hemen aktif oluyormu yoksa bir süresi varmı

 2. Merhaba kıbrısa askerlik görevim için gidiyorum TR den yeni bir cihaz almak istiyordum 4700 civarında bu durumda garantisi sorun olsun istemiyorum bu yüzden kayıt ettircem ancak ne kadara maal olur? cihazlara göre farklılık gösteriyor kayıt ücreti sanırım daha detaylı bilgi alabilir miyim sizden?

  • Merhaba, söylediğiniz gibi cihaza göre farklılık gösteriyor. Sadece öğrencilere hangi cihaz olursa olsun 100 lira gibi sabit bir ücret alıyorlar. Ücretlerle ilgili bir liste yok malesef. Bildiğim kadarıyla telefon bedeli üzerinden % hesaplaması yapılıyordu.

 3. Merhabalar. Oncelikle degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim. Kibrisa yedek subay olarak gidecegim ayni zamanda aof ogrencisiyim. Aof ogrenci belgesi kayit isleminde indirim saglar mi? Simdiden tesekkurler..

  • Merhaba, bu konuda bilgim yok ancak öğrenci belgesinin Kıbrıs’ta bir üniversiteye ait olması gerekir diye düşünüyorum.

 4. Merhaba kıbrısta öğrenciyim. 2018 ocak ayında telefon kaydettirdim. 2019 eylülde telefonumu değiştireceğim ve onu da yine öğrenci olarak kaydettirmek istiyorum. Kayıt olurken sorun olur mu? Bununla ilgili yeterli bilgi bulamadım.

 5. Kıbrısta kaydettirdiğim telefonu Türkiyedede kullanabilir miyim kayıtlı olarak?
  Teşekkürler

  • Selam benim telefon TC nim telefonu burda kayıt yaptıracam ama sonra Türkiye ye gidince calisirmi TSK

   • Merhaba, Türkiye kayıtlı bir telefonu Kıbrıs’ta da kaydettirdiğinizde Türkiye’ye dönünce de sorunsuz kullanabilirsiniz. Her iki ülkede de kayıtlı bir telefonunuz olur.

 6. Selamın aleyküm ben askerlik için kıbrıs a gelicem ve telefonumu türkiyeden aldım kıbrısta kayıt ettirdiğim zaman dan sonra türkiyeye döndüğümde telefonumda kapanma söz konusu olur mu?
  Teşekkür ederim…

  • Selamlar, telefonu Türkiye’den aldığınız için Türkiye’de bir imei kaydı işlemine gerek olmuyor. Ancak telefonu Kıbrıs’ta uzun süreli kullanabilmek için imei kaydı yaptırmalısınız. Kıbrıs’ta imei kaydı yaptırdığınızda telefonunuzu iki ülkede de sorunsuz kullanabilirsiniz. Hayırlı tezkereler…

   • Merhaba Kardeşim askere gidecek telefonu 3 ay sonra kapanacak şuan malum covid 19 nedeniyle çarşı izni yok telefon işini nasıl halledebiliriz öneriniz nedir acaba ? Burdan halletme imkanımız varmı bizim

    • Merhaba Hatice Hanım, kardeşiniz Kıbrıs’a mı askere gidecek? Telefonu nerede ve neden 3 ay sonra kapanacak? Detay vermemişsiniz.

Leave A Reply