Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Araç/Araba Nasıl Alınır?

0

Kıbrıs’ta Araç/Araba Almak İçin Resmi Evrak/Belge İşlemleri Nelerdir?

K.K.T.C.’de araç/araba alım-satım işlemleri nelerdir? diye merak edenler için böyle bir yazı hazırlamak istedim. Çok karışık bir işlem olmadığını, çok fazla prosedür gerektirmediğini baştan belirteyim.

Öncelikle satılık araba bulabileceğiniz birkaç site vereyim. İlk 2 site Kıbrıs’ta yoğun olarak kullanılıyor.

-http://www.kktcarabam.com

-https://www.facebook.com/groups/MEZUNUM.SATIYORUM.KIBRIS/

-https://www.kibrisaraba.com

-https://www.kibristailan.com

Satın alacağınız arabayı bulduktan sonra araç sahibine soracağınız birkaç önemli evrak var. Bunlar:

-Pasaport (K.K.T.C. vatandaşı olmayanlar için)

-Araç koçanı (ruhsat)

-Motorlu Araç Seyrüsefer Ruhsatı (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Seyrüseferi bitmiş bir aracın alım-satım işlemi olmuyor. Bu harç ödendikten sonra araç satışı yapılabilir. (Seyrüsefer süresinin bitip bitmediğini kontrol edin.)

-Motorlu Araç Muayene Geçme Belgesi. (Aracın muayenesinin süresini gösteren belge.)

-Egsoz Emisyon Ölçüm Belgesi

*Zorunlu trafik sigortası da var ancak bu sigortayı siz yaptırmalısınız. Eğer aracın sigortası devam ediyorsa ve satn kişiyle anlaştığınız takdirde sigorta şirketini arayarak isim değişikliği/zeyil yaptırabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Araç/Araba Almak İçin Yapılacak İşlemler

-Araç sahibiyle en yakın muhtara pasaportunuzla (K.K.T.C. vatandaşı olmayanlar) gidip ‘Motorlu Araç Devretme Forması’ alın. Hem alıcı hem de satıcı bu evraktaki ilgili yerleri doldurduktan sonra muhtara imzalatın. Bu evrağı vekaletname gibi düşünün. Eğer bu evrağı alırsanız araç sahibi olmadan Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne gidebilirsiniz. Aksi halde şubeye beraber gitmek zorundasınız. Muhtardan aldığınız bu belgeyle 7 gün içinde Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne gitmelisiniz.

Uyarı: Aracı satan kişi K.K.T.C. vatandaşı değilse muhtardan alınan bu belgede mutlaka satan kişinin pasaport fotokopisi olmalı. Aksi halde muhtardan Motorlu Araç Devretme Forması’nı alamazsınız. Ayrıca Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi de alım-satım işlemini gerçekleştirmeyecektir.

-Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne pasaport, araç koçanı (ruhsat), motorlu araç seyrüsefer ruhsatı, motorlu araç muayene belgesi ve egsoz emisyon ölçüm belgesiyle gidiniz. Bu belgelerin hepsi istenmese de yanınızda bulunmasında fayda var.

-Şubeye aracın devir harcını ödüyorsunuz. Ardından koçanın üzerine isminiz yazılıyor. Artık araç sizindir. Kazasız, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle…

Leave A Reply