Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nasıl İptal Edilir?

0

Hızlı Geçiş Sistemini (HGS’yi) İptal Etme İşlemi

Bu yazımda HGS‘yi nasıl iptal ettirdiğimi, HGS iptali için neler yaptığımı anlatacağım. Arabamı sattıktan 2 yıl sonra telefonuma “HGS borcunuz var.” diye bir mesaj geldi. Bunun üzerine HGS müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi bu borcun aracı satın alan kişiye tebliğ edileceğini söyledi. Yani endişe edilecek bir durum olmadığını, araç satış sözleşme tarihinin önemli olduğunu belirtti.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS iptal işlemi için 2 durum söz konusu. HGS’yi bankadan aldıysanız iptal işlemini banka ile yapmalısınız. Bankadan alınan etiketler müşteri temsilcisi aracılığıyla online olarak iptal edilebiliyor.

HGS’yi PTT şubelerinden aldıysanız iptal işlemini PTT şubelerinden yapmalısınız. PTT şubelerinden alınan HGS etiketleri online olarak iptal edilemiyor. Mutlaka şubeye şahsen başvuru yapıp iptal formu doldurmalısınız.

HGS İptal Formu Nasıl Doldurulur?

-T.C. Kimlik numaranızı, adınızı-soyadınızı yazın.

-Ürün no bölümüne hgs numaranızı yazın.

-GSM no ve araç plaka numaranızı yazın.

-Araç sınıfı için hgs bilgilerinize bakın. Benim hgs bilgilerimde 1. sınıf yazıyordu.

-İptal nedenine araç satışı yazabilirsiniz.

-Son olarak formun alt kısmında imzalanması gereken 2 seçenek var. HGS’yi tamamen iptal edecekseniz ilk seçeneği işaretleyip imzalayın. Yeni bir hgs etiketi alıp başka bir araç plakasıyla eşleştirdiyseniz 2. seçeneği işaretleyerek eski hgs’de kalan bakiyenin yeni hgs’ye aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Banka iptal işleminde kalan bakiyeyi 15 gün sonra, PTT şubelerinden yapılan iptal işleminde 30 gün sonra alabilirsiniz.

Siz de benim gibi bir süprizle karşılaşmak istemiyorsanız arabanızı sattıktan sonra hgs etiketini mutlaka arabanızdan sökün ve en kısa zamanda hgs’yi iptal edin.

Leave A Reply