Çalıntı/Kopya İçeriği Google’dan Nasıl Kaldırttım?

8

Google’a Kopya İçerik Nasıl Şikayet Edilir?

Google’a kopya içerik nasıl şikayet edilir, çalıntı/kopya içeriği Google’dan nasıl kaldırtılır?” bu yazımda sizlere anlatacağım. İnternette içerik değer kazandıkça içerik  hırsızlığı da gün geçtikçe artıyor. Yaklaşık 1-1.5 ay önce sitem hacklendi. Sitemden hack’i kaldırttım ve sitemin eski haline döndüğünü zannediyordum. Google’dan sitemin saldırgan site olduğu yönünde uyarı üstüne uyarı aldım. Sitem Japonca bir hack saldırısı yüzünden epey hasar aldı. Hack saldırısıyla site haritamdaki tüm yazı linkleri Japonca spam linkleriyle değiştirilmiş. Google’da sitemin linklerinin nasıl göründüğüne bakarken malesef içerik hırsızlığıyla karşılaştım. 2015 yılında “En İyi 10 Ücretsiz Yasal Program Sitesi”  başlığıyla paylaştığım yazının bir içerik hırsızı tarafından kopya edildiğini ve kendi sitesinde kaynak belirtmeden aynen paylaştığını gördüm. Yaklaşık 1 yıldan beri de yazı sitesinde mevcut. Bu durumu malesef yeni fark ettim. Hatta benim sitemin Japonca hack saldırısı alması nedeniyle çalıntı içerik Google’da benden üst sıralarda çıkıyordu. Lafı uzatmadan çalıntı içeriği Google’a nasıl şikayet ettiğimi ve kopya içerik Google’dan nasıl kaldırttılır anlatayım:

İçerik Hırsızlığını Google’a Şikayet Etme

  1. Google’ın webspam bildir sitesine girdim.

 

2. Açılan sayfadaki formu doldurdum.

3. Birkaç gün sonra Google, içeriğimi kopyalayan siteyi sıralamadan çıkardı.

Şikayetten Önce Kopya Site Google’da Üst Sıralarda
Şikayetten Sonra Kopya Site Sıralamadan Silindi!

Discussion8 yorum

   • Tekrar sikayet edin, benimde basimda boyle bir problem var. DMCA sayfasindan direkt telif gönderdim. Bekliyorum bakalim ne olacak.

    • Bilgilendirme için teşekkür ederim. Tekrar şikayette bulundum. Google bu konuda daha koruyucu olmalı. Malesef bizler araştırıp kaliteli içerik oluşturuyoruz ancak birileri gelip içeriği kopyalıyor ve sitesinde paylaşıyor. Google bunun denetimini yapmalı. Bu yazı için onlarca ücretsiz yasal program sitesi araştırdım. En iyi ücretsiz yasal program sitelerini bulup bir liste hazırladım. Sonucu görüyorsunuz. Benim hazırladığım yasal program yazısı Google aramalarında görünmüyor bile.

 1. Google yine şikayetinizi dikkate almış sanırım. Sıralamada 3. sırada yazınız. Bugüne kadar spam bildirimlerim pek önemsenmedi benim nedense. Son kez sizin bu yazınızdaki gibi düzgün bir şekilde spam bildireyim dedim. Yine olmadı sanırım. Neyse canları sağ olsun. Zaten blog yazmayı bıraktım. Bir önemi kalmadı aslında. Sadece istatistiklerde kopya içerikten gelen ziyaretçileri görünce biraz rahatsızlık duyuyorum. Düşünün artık kopyalardan bana ziyaretçi geliyor….

  • Malesef şu an aynı sorunu yine yaşıyorum. Her şey eski haline dönmüş. Benim “en iyi ücretsiz yasal program siteleri” yazım Google sıralamasında bile yer almazken içeriği kopyalayan site 3. sırada yer alıyor. Böyle devam ederse kimse blog yazmaz.

   • Ben Google’da ‘yasal program’ diye aradığımda sizin yazınız çıkıyor. İnternet geçmişini silip ya da yeni gizli pencereden arama yaparak yazınızı tekrar arayın isterseniz.

    12 Mart Google güncellemesi Florida 2 sonrası kopya içeriğin öne geçme gibi bir durum yaşadım. Benim gibi bu sorunu yaşayanların yorumlarıyla karşılaştım aynı zamanda. Siz moralinizi bozmayın. Bekleyin bence. Diğer bir güncelleme sonrası belki düzelebilir. Yazı yazmaya devam edin. Siteniz güncel olsun.

    Florida 2 güncellemesi bana spam linkleri reddetmediğimden ve blog hızımdan dolayı böyle bir şeyle karşılaştığımı gösteriyor tahminimce. Tabii pek anlamasam da dizin, indeks ve Google Console’da sorunlar oluşmuş, bu konuda yakın zamanda Google sorunu çözdüklerini belirtiyor. Bunların sıralamaya etkisi var mı bilmiyorum. Yalnız bu algoritma bayağı sarsıcı oldu.

    Dediğim gibi siz yazılarınızı yazmaya devam edin. Güncel tutun sitenizi. Eskiden de kopya sorunuyla karşılaştığımda o algoritmanın özelliklerine bakıp hatalarımı düzeltiyordum. Başka bir güncelleme sonrası her şey düzeliyordu.

    Bugüne kadar reddetme aracını kullanmaktan hep çekindim. Florida 2 de çalışmadığım yerden geldi maalesef….

    • Bilgilendirme için teşekkür ederim. Şimdi deniyorum. Yakın zamanda sitem Japonca saldırı aldı ve büyük hasar gördü. O yüzden Google sitemi saldırgan site olarak görüyor. Sitem yavaş yavaş eski haline dönüyor.

Leave A Reply