[Çözüldü] Bilgisayardan(PC’den/Laptop’tan) Kablosuz İnternete(Wi-Fi) Bağlanamama Sorunu

2

Bilgisayardan(PC’den/Laptop’tan) Kablosuz İnternete(Wi-Fi) Bağlanamıyorum!

Wireless Sınırlı Bağlantı Hatası/İnternet Sürekli Kopuyor

Yeni bir eve taşınınca ilk iş olarak bir modem aldım ve eve internet bağlattım. Tam internete kavuştum derken bilgisayarı açmamla sınırlı bağlantı hatası‘nı görmem bir oldu. Bilgisayarın kablosuz bağlantısını kesip tekrar wi-fi’ye bağlandığımda internet geliyordu. Ancak sınırlı bağlantı hatası çok sık oluyordu. İşin ilginç yanı bu süreçte tablette ve cep telefonlarında internet kesintisi olmuyordu. Bu cihazlarda internet bağlantısı gayet sağlıklıydı. Sadece bilgisayardan/pc’den/laptoptan internete bağlanamama sorunu yaşıyordum.

Bilgisayarım wifiye bağlanmıyor.

İnternette bazı araştırmalar yaptım ve bunu bilgisayarım üzerinde denedim. Yaptığım birkaç denemeden bahsedeyim ancak hiçbiri başarılı olmadı.

-Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bölümünden wi-fi’yi kapatıp açtım.

-Kablosuz internet ağını ‘unut’ yapıp tekrar şifre girmek koşuluyla yeniden bağlantı sağlamayı denedim.

-Bilgisayarın pil ayarlarındaki gelişmiş güç seçeneklerine girip kablosuz bağdaştırıcı bölümündeki güç tasarruf modunu en yüksek performans olarak ayarladım.

-Ağ paylaşım merkezine girip bağlı olan wi-fi ağına tıklayıp özellikler > yapılandır > güç yönetiminden Broadcom 802.11n Network Adapter başlığı altındaki ‘Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın.’ özelliğini devre dışı bıraktım.

-Denetim merkezinden yönetimsel araçlara girip hizmetler bölümündeki SSDP bulma özelliğini ‘elle’ yerine otomatik yaptım.

-Bilgisayarı ağ komutuyla başlat özelliğini deneyecektim sonra vazgeçip kesin çözümü bulduğum yöntemi denedim.

Şimdi paylaşacağım yöntemi belirttiğim şartlarda deneyin.

NOT: Modeminizde wi-fi, internet ışığı yanıyor ve internet bağlantısı varsa aynı zamanda evdeki tablet veya cep telefonu kablosuz internete bağlıysa ve internet bu cihazlarda sağlıklı çalışıyorsa; sadece bilgisayar kablosuz internete bağlanamıyor veya sürekli internet kopuyorsa deneyebilirsiniz.

İnternet Bağlantı Sorunu Giderme

  1. Adım: Yöntem çok basit. Modeminizin arayüzüne girin. Her modemin farklı bir arayüz adresi var. Büyük ihtimalle modeminizin altında yazıyordur. Eğer internete bağlanamıyorsanız modem arayüzüne bilgisayarınızdan giremezsiniz. Bunun için ya bilgisayarınızı lan lablosuyla modeme bağlayın ya da cep telefonunuzdan modem arayüz sayfasını açın.

2. Adım: Modem arayüzüne girerken genellikle kullanıcı adı ve şifre ‘admin’ seçilidir. İkisine de admin yazıp deneyin. Olmazsa modemin altına bakın.

3.Adım: Modem arayüzünden kablosuz(wireless) > kablosuz güvenliği(wireless security) bölümüne girin. Genellikle (önerilen) WPA/WPA2 – Kişisel(Personal) seçili olur. Bu bölümde ‘version’ Automatic seçiliyse o özelliği WPA2 olarak değiştirin ve kaydedin. Hepsi bu kadar. Sadece bu değişikliği yaptıktan hemen sonra internet bağlantısı yapabildim. Artık internet sürekli kopmuyor ve sınırlı bağlantı hatası almamaya başladım.

Bunu neden yaptık açıklayayım:

WPA ve WPA2 (Wi-Fi Protected Access): Wi-Fi Korumalı Erişim anlamına geliyor. Bu programlar kablosuz ağ güvenliği için geliştirilmiş güvenlik protokolü/sertifikalarıdır.

WPA protokoli TKIP şifreleme yöntemi kullanırken WPA2 protokolü TKIP’den daha güvenli olduğu düşünülen AES şifreleme özelliğini de kullanmaktadır.

Ne demek istedim anlatayım:

Yazıya eklediğim modem arayüzü görseline bakın. ‘Encryption’ yani ‘Şifreleme’ özelliğinin AES olduğunu göreceksiniz. Yazının başında biz ‘Version’ özelliğini ‘Automatic’ iken ‘WPA2 olarak değiştirmiştik. Zaten bütün sorunun kaynağı buymuş.

AES şifreleme özelliği sadece WPA2 için kullanılırken bizim modemimizde ‘WPA2’ yerine ‘Automatic’ seçiliydi. Bu yüzden bilgisayardan internete bağlanamama sorunu yaşıyorduk. Automatic yerine WPA2 seçince WPA2 zaten AES şifreleme özelliğini kullandığından internete bağlanabildik. Bu anlattıklarımı yazıdaki modem arayüzü görseliyle karşılaştırın. Daha iyi anlaşılacaktır.

Discussion2 yorum

    • Merhaba, ben de bilgisayarıma format attıktan sonra bilgisayardan ev internetine/kablosuz ağa bağlanamama sorunu yaşadım. Daha sonra aygıt yöneticinden wifi driver/sürücüsünü güncelleyerek internete bağlanamama sorununu çözmüştüm. Sorunun çözülmesine sevindim.

Leave A Reply