Bankaya Harcama İtirazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

0

Ters İbraz(Chargeback) veya Ödemenin Geri Çekilmesi Nedir?/Ne Demek?

Uluslararası kurallar gereği kredi kartı sahipleri kartlarından yapılan işlemlere/harcamaya itiraz etme hakkına sahipler. İtirazlar, kredi kartını aldığınız bankaya yapılır. Banka, bu harcamayla ilgili inceleme başlatır. Harcamayı kart sahibinin yapıp yapmadığıyla ilgili bazı belgelere, delillere ulaşmaya çalışır. Eğer bu belgeleri yetersiz görürse kart sahibini haklı bulur ve işlem tutarını kart sahibine iade eder.

Geçenlerde kredi kartım kopyalanmıştı. İlgili yazıyı okumak için TIKLAYIN! Ben de bu süreci nasıl atlattığımı sizlerle paylaşmak için bir yazı hazırladım:

Bankaya Ters İbraz(Chargeback) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart ile yapılan ödeme sonucunda ürünün ya da hizmetin alınamaması, sahte olması, işlemi bir başkasının sizin kartınızı izinsiz kullanarak yapması gibi sebeplerle yapılır.

Ters İbraz Ne Zaman Yapılır? – Kopyalanan Kredi Kartından Yapılan İşlem İçin Bankaya Harcama İtirazında Bulunulması!

-Kredi kartınız kopyalanıp, izinsiz işlem yapıldığında ilk iş olarak bankayı arayın ve kredi kartınızı kullanıma kapattırın.

Harcama itirazı dilekçesi hazırlayın ve bankaya faxlayın. Fax numarasının doğru olduğundan emin olun. (Ben internet sitesindeki fax numarasına yollamıştım. Bankayı aradığımda herhangi bir fax ulaşmadığı bilgisi almıştım.) Yoksa benim gibi boşu boşuna beklersiniz. O yüzden fax numarasını müşteri hizmetlerine sorun.
Harcama itirazı örnek dilekçe için >TIKLAYIN!<

*Dilekçe içeriğinde yaşadığınız durumu kısaca özetleyin. Ardından itiraz edeceğiniz harcamaları işlem tarihi, işlem tutarı ve iş yeri açıklaması şeklinde dilekçeye yazın.

-Bankadan gelecek sonucu bekleyin. Yaklaşık 1 hafta sürüyor. (Bende öyle olmuştu.) İşte kanıtı:

Leave A Reply